Wychowywanie

Jak usypiać dziecko – 11 porad

1. Odetkany nosek – wieczorem zawsze upewnij się, że dziecko ma oczyszczony nosek. Małe dzieci nie potrafią oddychać ustami. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaczęły się dusić w środku nocy z powodu zanieczyszczeń i kataru.

2. Odpowiednia temperatura w sypialni – najlepsza temperatura do spania wynosi 20 stopni. Wieczorem pamiętaj, aby wywietrzyć pomieszczenie. Przez całą noc bez przepływu powietrza trudno spać, jeśli wcześniej nie otworzyłaś okna, chociaż na chwilę.

3. Dziecko nie boi się zostać samo – od najwcześniejszych dni powinnaś przyzwyczajać swoje dziecko do spania samemu. Jeżeli od początku nie będziesz uczyła, że wychodzisz z pokoju i nic się nie dzieje, za kilka miesięcy Twoje dziecko będzie próbowało Cię zatrzymać krzykiem i płaczem. Nie wychodź „po kryjomu”, ale naucz swoje dziecko, że gdy znikasz to nadal jest bezpieczne i nie powinno się bać.

4. Najedzone i napojone – w początkowym okresie dziecko nie jest w stanie najeść się „na zapas”, dlatego budzi się o każdej porze, gdy tylko poczuje głód. Z czasem jednak dziecko bardziej potrafi kontrolować swoje potrzeby. Przed pójściem spać powinno być po kolacji, napojone. Wtedy nie obudzi się głodne w środku nocy, a jego brzuszek powinien spokojnie wytrzymać do rana.

5. Emocje opadły – nawet dorosłemu jest trudno zasnąć, gdy wciąż jest podekscytowany. Do usypiania potrzebne jest wyciszenie, spokój i ochłonięcie z całodziennych emocji. Zwłaszcza dziecku, dla którego każdy dzień to odkrywanie świata i uczenie się nowych rzeczy.

6. Rytuał na „do widzenia” – aby ułatwić wieczorne usypianie niemowlaka, powinnaś stworzyć jakiś wieczorny rytuał. Może to być na przykład „pa pa, buziaków sto dwa”, albo machanie rączką. Takie zabawy odwrócą uwagę malucha od negatywnych skutków pożegań, a sprawią, że staną się one bardziej wesołe.

7. Rozstanie nie jest przedłużane – im dłużej przeciągasz moment wyjścia z pokoju, z tym większym płaczem i złością dziecka może się ono spotkać. Naucz dziecko, że pożegnanie i pora spania to nic strasznego, a raczej normalnego i pozytywnego.

8. Nie za cicho – nikt nie lubi spać w hałasie, ale jednak zbyt cicho w mieszkaniu też nie jest dobre dla dziecka. Może mieć przez to w późniejszym okresie problemy z zaśnięciem słysząc na przykład hałas z ulicy.

9. Odpowiedni materac – nie za miękki, nie za twardy. Dobry materac to taki, gdy rano dziecko budzi się wypoczęte, bez bólów pleców, czy karku. Dobrze dobrany materac będzie długo służył i nie straci swoich właściwości za szybko.

10. Regularny tryb życia – dzieci w każdym wieku potrzebują ustalonych zasad: kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na spanie. Noworodki jeszcze nie odróżniają dnia od nocy, natomiast starsze dzieci już tak. Możesz pomóc maleństwu zrozumieć te zasady. W dzień nie zasłaniaj okien podczas drzemki dziecka, zostaw włączone radio, nie chodź na palcach. W nocy natomiast zachowuj się cicho, mów szeptem, niech dziecko zrozumie, że to pora odpoczynku.

 

11. Kiedy wszystko zawiedzie, można sięgnąć po radykalne metody usypiania niemowlaka. Dzieci bardzo dobrze reagują na dźwięk suszarki, odkurzacza,  tzw. białego szumu. Ta metoda jest również skuteczna w przypadku bólów brzucha oraz kolek. Należy jedynie pamietać, że są to metody doraźne i nadużywanie ich powoduje, że poprostu przestają działać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress