Wychowywanie

10 porad jak być dobrym rodzicem

Pewnie każdy, decydując się na dziecko, zastanawia się, jak może być dobrym rodzicem. Co powinniśmy robić, a jakich błędów unikać. Czy jest jedna uniwersalna odpowiedź? Nie, ale możemy Wam udzielić kilku porad.

 

1. Słuchaj – nawet noworodek próbuje coś przekazać. Może bez słów, ale swoimi gestami stara się wyrażać emocje! Informuje o swoich potrzebach, dzieli się swoimi obawami, szuka zrozumienia u rodziców. Często, nawet w późniejszym wieku, niegrzeczna zachowanie dziecka ma również na celu komunikację. Dziecko chce zwrócić na siebie uwagę. Nie chce nikomu robić na złość, ale potrzebuje zainteresowania swoją osobą..

 

2. Doceniaj emocje – dziecko, jak każdy, odczuwa czasem radość, czasem złość. Pozwalaj mu na to, łzy to też objaw uczuć. Nawet jeśli dziecko jest akurat złe, to mimo wszystko oczekuje zrozumienia od Ciebie. Komu innemu ma powiedzieć o swoich problemach, jeśli nie rodzicowi?

 

3. Niech ma obowiązki – dziecko w każdym wieku powinno mieć swoje zadanie w domu. Już nawet dwulatek może wykonywać proste czynności. Dzięki temu dziecko będzie czuło się potrzebne, i docenione. A jednocześnie bardziej będzie szanowało Twoją pracę.

 

4. Bądź konsekwentnym rodzicem – rodzic jest po to, żeby kochać, ale żeby i wyznaczać granice. Dziecko, bez wskazówek, nie wie co jest dobre, a co nie. Potrzebuje do tego swoich rodziców. Bądź więc konsekwentna w tym, co robisz i co mówisz. Jeśli ustaliłaś jakąś regułę – trzymaj się jej. Dziecko musi wiedzieć co może, a czego nie.

 

5. Nie krytykuj innych – dziecko słyszy i zapamiętuje wszystko, co mówisz. I to o wiele uważniej niż mogłoby Ci się wydawać. Nie mów więc przy dziecku źle o innych, bo tym samym budujesz jego negatywne nastawienie do świata. Zwłaszcza jeśli przy spotkaniach z daną osobą starasz się być miła.

 

6. Nie ignoruj – obojętność to dla dziecka najgorsza z możliwych kar. Każdy maluch już woli być niegrzeczny i skrzyczany, niż zignorowany. Jeśli dziecko więc nie słucha się i prowokuje, może to być sprowokowane właśnie chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

 

7. Dobry przykład – możesz mówić dziecku różne rzeczy, ale najlepszym przykładem jest to, co robisz. Żadne słowa nie zastąpią dobrego zachowania z Twojej strony. Jeśli czegoś wymagasz od dziecka zastanów się, czy Ty robisz to samo? Bo od kogo ma się ono nauczyć, jeśli nie od Ciebie?

 

8. Nie ograniczaj ciekawości świata – każde dziecko ma naturalną ciekawość wobec otaczającego go świata. Nawet jeśli czasem oznacza to próbowanie czegoś niezdrowego, czy komplikowanie sobie życia. Ale lepiej się przyłączyć do dziecka w jego poznawaniu świata, niż go ograniczać. Jego ciekawość prędzej, czy później znajdzie ujście, a lepiej żebyś mu w tym pomogła, niż go ograniczała.

 

9. Bezpieczeństwo – to jest coś, co potrzebuje każdy duży i mały człowiek. Przytulanie, słuchanie, głaskanie, spędzanie razem czasu – dziecko tego potrzebuje. Dzięki temu będzię się czuło bezpiecznie, spokojnie i pewnie siebie w otoczeniu rodziny.

 

10. Dużo, dużo czasu – dzieciństwo to okres, który nigdy się nie powtórzy, a jednocześnie najbardziej kształtuje osobowość dziecka. Wspólne czytanie książeczek, zabawy, słuchanie, oglądanie, spacery. Pamiętam, że w tym wieku dla dziecka jesteś jedyną osobą, która może mu pokazać świat. Nie ma jeszcze kolegów i koleżanek, więc wykorzystaj ten czas, kiedy możesz z nim spędzać mnóstwo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress