Zabawy

6 zabaw dla rocznego dziecka

Roczny maluch to nie lada wyzwanie dla każdego, kto ma z nim spędzić więcej niż pół godziny. Zwłaszcza, jeśli właśnie się wyspał, najadł i jest gotowy do… zabawy!

Wiem, wiem, zabawek jest obecnie mnóstwo do wyboru. Super grzechotki, grające, świecące, piszczące… o ile starczy im baterii. A czym zainteresować naszego malucha, gdy jest skazany na naszą obecność, a nie chcemy go zanudzić? W końcu dziecięca energia musi jakoś zostać spożytkowana. Aby potem mama tego malucha miała łatwiejsze zadanie, gdy przyjdzie pora spania.

Moim zdaniem zabawa z dziećmi to największy test na naszą wyobraźnię. Ma być wesoło, energicznie, kolorowo, coś innego, ale też nie za skomplikowanego… Tak akurat dla rocznego dziecka. Przedstawiam Wam kilka zabaw, z których sama korzystałam razem z maluchami. Tak naprawdę pomysłów jest wiele, ogranicza nas jedynie wyobraźnia:

 

1. Ustaw kilka krzeseł, jedno za drugim. Dzięki temu zbudujesz tunel, pod którym możesz razem z dzieckiem przechodzić. Nic strasznego, jeśli sami się nie zmieścimy: ważne, żeby dziecko wiedziało, co ma robić. Scenariuszy do zabawy co niemiara: może się przed nami chować, być zwierzątkiem, pomóc nam w jakimś ważnym zadaniu.

 

2. Do tej zabawy możemy dalej wykorzystywać krzesła: dziecko niech przechodzi z jednego krzesła na drugie. Możemy trzymać je za rączkę, albo w pasie, tak aby kontrolować jego bezpieczeństwo. Zależy jak ustawimy krzesła: czy dziecko musi również przechodzić przez oparcie, czy nie. Taka zabawa uczy dziecko koordynacji ruchowej i ćwiczy równowagę.

 

3. W zależności od tego, czy dziecko potrafi już chodzić, czy nie, wykonujemy proste ćwiczenia gimnastyczne:

– skaczemy jak piłeczki

– biegamy w kółeczko

– podnosimy na zmianę rączki do góry: raz lewa, a raz prawa

– klaszczemy

– kiwamy główkami „tak tak”, a potem kręcimy „nie, nie”

– podnosimy ramionka „nie wiem, nie wiem”

– chodzenie na czworaka i udawanie różnych zwierzątek

 

4. Do kolejnej zabawy potrzebujemy miskę i na przykład piłeczki ping-pongowe albo inne niewielkie przedmioty. Zabawa polega na rzucaniu do celu, czyli do miski. Może nie wychodzić idealnie, ale taka zabawa kształtuje u malucha chwytanie przedmiotów, rzucanie oraz orientację przestrzenną. A poza tym to super zabawa, bo nagle można rzucać zabawkami!

 

5. Świetną zabawą i nauką jest wykorzystywanie naszego ciała i nazywanie poszczególnych części. Zadajemy dziecko pytania „Gdzie jest oczko? A gdzie nosek?”. Przez tę prostą zabawę dziecko nauczy się nie tylko znaczenia nowych słów, ale również lepiej pozna swoje ciało. Do tego rodzaju zabaw można wykorzystać wierszyki:

 

 

Tu paluszek,

tam paluszek

kolorowy mam fartuszek.

 

Tu jest rączka,

a tu druga,

a tu oczko do mnie mruga.

Tu jest buźka,

tu ząbeczki,

tu wpadają cukiereczki.

Tu jest nóżka,

i tu nóżka,

chodź zatańczysz jak kaczuszka.

 

Albo:

 

Rączki robią: klap, klap, klap

Nózki tupia: tup, tup, tup

Tutaj swoja główkę mam,

a na brzuszku : bam, bam, bam.

Buzia robi: am,am, am,

oczy patrza tu i tam,

tutaj swoje uszy mam,

a na nosku sobie gram!

 

6. Roczny malec jest na etapie, gdy chłonie słowa. Otaczajmy go więc piosenkami, wierszykami, skojarzeniami. Takie wierszyki jak „wpadła gruszka do fartuszka”, czy „idzie kominiarz po drabinie” są znane od pokoleń i nawet nasze babcie się na tym wychowywały. Jeżeli czegoś nie pamiętasz, to skorzystaj z naszej skarbnicy wiedzy: internetu. Tutaj na pewno znajdziesz piosenki, które przypomną Ci dzieciństwo.

 

Mimo wszystko jednak pamiętaj: Ty i dziecko macie się dobrze bawić! Nie każdy maluch będzie w stanie wykonywać wszystkie powyższe zabawy, ale najważniejsze, abyście ćwiczyli i dopasowywali pomysły do swoich możliwości.

 

One comment

  • Hanna
    24 kwietnia 2014 - 15:03 | Permalink

    Ja polecam chodzić do teatrów dla dzieci z takim roczniaczkiem. Mojej córci na dobre to wyszło :) Chodziłyśmy do Teatru Małego Widza w Warszawie i było super. A co do zabaw to kilka na pewno wykorzystam

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress