Rozszczepy podniebienia i wargi

Co to jest rozszczep podniebienia i wargi?

Rozszczep podniebienia, wargi – brzmi jak wyrok dla każdej matki. Co to jednak tak właściwie jest?

Rozszczepienie wargi i podniebienia nie jest do końca właściwym sformułowaniem. Do uszkodzenia dochodzi już w okresie życia płodowego. Uszkodzone tkanki nie zrastają się w okresie ciąży. Nie jest więc to tak naprawdę „rozszczepienie”, a „niezrośnięcie” się tkanek.

Przyczyny rozszczepów nie są do końca znane. Mogą się do tego przyczyniać różne czynniki, takie jak palenie papierosów, choroby w czasie ciąży, nieodpowiednia dieta. Z naukowego punktu widzenia za rozszczepy odpowiedzialna jest mezenchyma (tkanka łączna zarodkowa), której niewystarczająca ilość uniemożliwia łączenie się bruzd pomiędzy wyrostkami środkowym nosowym i szczękowym.

 

Przyczyny powstawania rozszczepów mogą być zarówno genetyczne, jak i wywołane czynnikami środowiskowymi. Jeżeli jedno dziecko w rodzinie ma rozszczep, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jego rodzeństwo również urodzi się z rozszczepem. Jeżeli jedno z rodziców miało rozszczep, u dziecka również istnieje większe prawdopodobieństwo na urodzenie się z wadą.

Niestety, rodzice, których dzieci dotknęła ta wada, często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. A tę powinni otrzymać nie tylko od chirurgów, ale również od ortodontów, dentystów, logopedów, położonych. Powstają pytania: w jaki sposób karmić? Kiedy powinna być operacja? Czy jest ona konieczna? Czy moje dziecko będzie kiedykolwiek wyglądało normalnie?

Na każde pytanie jest odpowiedź.

One comment

  • anka
    14 listopada 2012 - 19:55 | Permalink

    moj synus urodzil sie z ta wada, jest juz po 2 operacji i prawie wcale nie widaac by wczesniej cos mial:)

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress