Ciąża

Czego nie wolno kobiecie w ciąży?

Ciąża to cudowny okres. Powinnaś być szczęśliwa, z radością oczekiwać nowego członka rodziny i cieszyć się każdym dniem. Wszyscy wokół starają się o Ciebie dbać. Nie musisz w końcu martwić się o kalorie, bo przecież najważniejsze jest zdrowie dziecka.

Ale czy na pewno wszystko wolno? Ciąża to również dbanie o prawidłowy rozwój dziecka a z tym wiążą się pewne wyrzeczenia. Czego nie można kobiecie w ciąży?

  • surowe jajka – kogel mogel na czas ciąży powinnaś odstawić. Zagrożenie salmonellą dla ciąży jest zbyt poważne, aby ulegać pokusie. Kremy do ciast, czy tiramisu, mające w składzie surowe jajka, ani jajko na miękko, nie powinny się znajdować w menu ciężarnej kobiety.
  • sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka – spowodować mogą one u kobiety zwaną listerioza: powodującą uszkodzenia lub nawet śmierć płodu. Ser brie, feta, camembert, czy oscypki powinny odejść w zapomnienie na 9 miesięcy.
  • surowe oraz słabo wysmażone mięso – z powodu ryzyka toksoplazmozy, dania takie jak sushi, tatar, befsztyk, kawior, szynka parmeńska czy łosoś nie powinny znajdować się na talerzy przyszłej mamy.
  • sól – tej przyprawy w ogóle powinno się unikać nawet nie będąc w ciąży, ale w stanie brzemiennym może ona zatrzymywać wodę w organizmie i powodować obrzęki.
  • mocna kawa – mała filiżanka słabej kawy rozpuszczalnej raz na jakiś czas nie zaszkodzi, chociaż o wiele lepsza i zdrowsza jest kawa zbożowa. Kofeina bowiem wypłukuje z organizmu składniki odżywcze, które nie docierają do płodu. Poza tym jest niezdrowa ponieważ podnosi ciśnienie krwi.
  • napoje gazowane, mocno słodzone – powinnaś ich unikać nie tylko w ciąży, ale zawsze. Kofeina, cukier oraz dwutlenek węgla mogą podrażniać przewód pokarmowy.
  • zioła – unikaj zwłaszcza tych nieznanego pochodzenia. Niekorzystne działanie mogą mieć również: tyminake, żeń – szeń, rozmaryn, cząber, aloes, kruszyna oraz chmiel.

Będąc przyszłą mamą, oprócz diety, powinnaś również uważać na składniki chemiczne niektórych produktów. Mogą one przenikać do skóry i szkodzić dziecku.

Często pojawia się pytanie: czy farbować włosy w ciąży? Choć nie ma jednoznacznych wyników badań, lepiej nie ryzykować. Oczywiście nie oznacza to, że masz nie chodzić do fryzjera przez kolejne 9 miesięcy. Salony fryzjerskie obecnie oferują balsamy koloryzujące oraz bezpieczne farby bez amoniaku.

Sporty ekstremalne to również nie jest najlepszy pomysł dla ciężarnej kobiety. Lepiej poczekaj, aż będziesz w lepszej formie i będziesz ryzykować… sama. Podobnie z używkami: biorąc je w czasie ciąży, bierze je również Twoje dziecko. A chyba żadna matka nie chciałaby widzieć swojego maleństwa pijącego alkohol czy palącego papierosy.

Przede wszystkim jednak: nie daj się zwariować! Mimo że wszyscy wokół mają dla Ciebie mnóstwo złotych rad, nie zapominaj o zdrowych rozsądku. W końcu ciąża ma być dla Ciebie przyjemnym, radosnym okresem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress