Karmienie Wychowywanie

Dlaczego noworodek częściej płacze w nocy?

Poznanie noworodka to zadanie niełatwe. Po urodzeniu mamy otoczyć opieką maleństwo mające swoje określone potrzeby, które jednak na początku trudno jest odczytać. Z tego powodu wielu rodziców niepokoi się, że ich dziecko płacze, i to w dodatku często płacze w nocy. Co może być tego przyczyną? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że noworodki nie umieją się komunikować ze światem inaczej niż c7c323496fbb2e4f4f985ac83a9d1908za pomocą płaczu. Płacz ten może oznaczać głód, ból brzuszka, pełną pieluszkę czy brak komfortu cieplnego, a więc przegrzanie lub wychłodzenie. Według badaczy każdą z tych potrzeb dziecko komunikuje inaczej, lecz na początku każdy rodzaj płaczu wydaje się być taki sam. Rodzice starają się jak najlepiej, jednak najbardziej niepokoją się, gdy maluszek pogodny w dzień dużo płacze w nocy.

Przyczyną nocnych płaczów dziecka jest najczęściej głód. Maleństwo budzi się, gdy spada poziom cukru w jego organizmie. Dzieje się to najczęściej pomiędzy 2 a 6 rano. Wówczas maluszek budzi się i płacze należy go nakarmić. Maluszek może chcieć jeść często, ale trzeba starać się zapewnić mu taką możliwość. Pokarm nocny jest bowiem bardziej kaloryczny i z tego powodu nie powinno się z tych karmień szybko rezygnować.

cba9c0168a1fe8cd5772fd137912f706Twój pokarm może być jednak mniej wartościowy i z tego powodu maluszek jest bardziej płaczliwy, gdy jadasz zbyt mało lub nieregularnie. Wówczas nie tylko sama będziesz wykończona częstym nocnym wstawaniem i płaczami malucha, lecz odbije się to także niekorzystnie na Twoim zdrowiu. Staraj się więc racjonalnie i zdrowo odżywiać. Dzięki temu pokarm, który produkujesz będzie miał odpowiednie wartości kaloryczne, a maluszek będzie rósł zdrowo i być może będzie mniej płaczliwy w nocy.

One comment

  • mamusia1987
    12 października 2013 - 11:26 | Permalink

    Ja początkowo miałam wielki problem z rozróżnieniem płaczu u swojego synka, ale z czasem chyba każda mama się tego uczy :) Czy toz głosu, czy zmęczony, czy po prostu chce się poprzytulać… 😉

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress