Wychowywanie

Dlaczego warto rozmawiać z noworodkiem?

Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się jak i o czym rozmawiać z maluszkiem. Czy z takim dopiero co urodzonym maluchem w ogóle warto rozmawiać? Oczywiście, że warto, bo takie rozmowy niosą ze sobą bardzo pozytywne efekty!

e178e87c06b1ea8e79319ab440f7a15eRozmowa z dzieckiem na początku ma oczywiście raczej formę monologu. Gdy mówisz do niemowlaka, to skupia on się na Twojej twarzy, patrzy na mimikę i słucha linii melodycznej Twojego głosu. Maluszki wolą wysokie tony, dlatego mówiąc do malucha staraj się używać właśnie ich. Dzięki takiej „rozmowie” od pierwszych dni dziecka, tworzy się mocna relacja pomiędzy maluszkiem, a mamą czy tatą, którzy z nim rozmawiają.

Na początku nie jest ważne o czym mówisz, ważne żebyś mówiła. Dzięki temu dziecko osłucha się z linią melodyczną Twojego języka i dzięki temu będzie mu łatwiej nauczyć się mówienia w przyszłości. Zamiast mówić, możesz też śpiewać czy mówić krótkie, rymowane wierszyki. W ten sposób również wspomagasz rozwój mowy w przyszłości.

Gdy dziecko rośnie, możesz mu już opowiadać o otaczającym świecie. Możesz pokazywać, 84a30d01e91c3f52de03fb08e446ba09co się dzieje naokoło, możesz również mówić mu o tym co się za chwilę wydarzy. Rozmowy w stylu: „a teraz będziesz jeść kaszkę”, „zobacz, pobiegł piesek”, „teraz będziemy szli na spacer”, są jak najbardziej na miejscu. Dzięki nim oswajasz rzeczywistość i tłumaczysz maluszkowi wydarzenia, które się dzieją wokół niego.

Jednakże trzeba pamiętać, że sposób mówienia do malucha nie powinien się różnić od sposobu mówienia do dorosłego. Unikajmy więc wszelkiego rodzaju zdrobnień i spieszczeń. Unikajmy także przekręcania słów. Dzięki temu nasz maluch będzie od razu uczył się poprawnego języka.

Taka stymulacja mowy od narodzin z pewnością dobrze wpłynie na rozwój malucha. Nie tylko nauczy się on szybciej mówić, ale także będzie lepiej rozumiał otaczający go świat.

 

(zdjęcia: pinterest.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress