Wychowywanie

Gdy zmysły są przeładowane…

 

Mniej znaczy więcej

Czy nie masz wrażenia, że obecnie wszystkie zabawki są przepełnione kolorami, dźwiękami, kształtami, możliwościami? Jeżeli czasem Ty czujesz się oszołomiona i zagubiona do czego ten przedmiot tak właściwie powinien służyć, to… pomyśl, co czuje Twoje dziecko. Dziecko, które dopiero poznaje świat i uczy się, jest czasem zagubione z hałaśliwymi, kolorowymi zabawkami.

Dla dziecka ważny jest rozwój nie tylko intelektualny, ale również emocjonalny i fizyczny. Wysiłek fizyczny sprawia, że jednoczesna praca wielu grup mięśni buduje w mózgu nowe połączenia neuronalne. Zapobiegają one powstawaniu trudności w nauce, w tym również dysleksji. Rozpoznawanie i kontrolowanie emocji jest również kluczowe przy rozwoju dziecka. Jeżeli człowiek nie panuje nad uczuciami, ma problemy w kontaktowaniu się z innymi ludźmi.

Dlatego tak ważne jak zadbanie o prawidłowy rozwój wszystkich trzech aspektów. Ważne jest, aby dziecko, oprócz umiejętności pisania i czytania, potrafiło również odnaleźć się w szkole i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Odniesienie sukcesu nie opiera się tylko na wiedzy, ale również na wykorzystywaniu sytuacji i kondycji fizycznej.

 

Zaburzenia integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej są spowodowane zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.  Pojawiają się one, gdy układ nerwowy niewłaściwie odbiera i organizuje bodźce sensoryczne w obrębie Ośrodkowego Układu Nerwowego oraz nieprawidłowo na nie reaguje emocjonalnie lub ruchowo. Problemy te nie są spowodowane uszkodzeniami samych narządów zmysłów, ale nieprawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców, jakie odbierają.

Jednym z problemów, które mogą zostać wytłumaczone właśnie przez zaburzenia integracji sensorycznej, jest dysleksja. Zwłaszcza, że do tej pory nie ma jednej teorii, która pozwoliłaby na wyjaśnienie przyczyny zaburzeń pisania i czytania.

Naukowcy, zajmujący się problemem dysleksji podkreślają, jak ważną rolę odgrywa integracja sensoryczna. Nie jest ona uniwersalna, nie stosuje się jej przy każdym przypadku. Jednak u osób z zaburzenia intergacji sensorycznej odgrywa ona kluczową rolę.

 

Terapia integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej jest nazywana „naukową zabawą”. Dzięki temu dziecko chętnie w niej uczestniczy i bawi się wspólnie z terapeutą. Terapeuta nie uczy dzieci konkretnych umiejętności, ale poprawia integrację bodźców sensorycznych, stymulując tym samym procesy nerwowe. To najlepszy sposób, aby właściwe reakcje ruchowe i emocjonalne pojawiały się
w sposób naturalny. Jest to efekt poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu
nerwowego.

Terapia prowadzona jest zazwyczaj na sali gimnastycznej, wyposażonej w specjalistyczny
sprzęt. Skuteczność terapii integracji sensorycznej jest potwierdzona licznymi badaniami
naukowymi. Integracja sensoryczna jest skuteczną metodą, co potwierdza wielu specjalistów. Terapii powinny podlegać zwłaszcza dzieci z zaburzeniami procesów przetwarzania sensorycznego, które często mają trudności w uczeniu się.

 

 

Jak możesz pomóc

Specjalista terapii pedagogicznej, może wesprzeć proces terapii dziecka z zaburzeniami
przetwarzania sensorycznego, włączając odpowiednie ćwiczenia w program własnej terapii. Warto skonsultować się również z terapeutą Intergracji Sensorycznej, aby dobrać odpowiednie zadania i zakres ich stosowania.

2 Comments

 • RACUCH
  30 lipca 2012 - 14:43 | Permalink

  Nie ma czegoś takiego jak przeładowanie zmysłów…

 • niepokorna
  6 sierpnia 2012 - 21:07 | Permalink

  To faktycznie jest problem, duzo dzieci jest zle zdiagnozowanych przez pedagogow jako adhd (zreszta to bardzo ciekawe jakimi niby metodami sprwadaja dzieci i jakie maja do tego uprawnienia). A pozniej z takim „wyrokiem” ciezko jest w zyciu – to niby nie sa zolte papiery ale naprawde mozna sie spotkac z bardzo nieprzyjemnymi komentarzami ze strony inny, cudownych rodzicow.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Powered by: Wordpress