Ciąża Zdrowie

Jak ćwiczyć w czasie ciąży?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży ma ogromnie wiele zalet. Wystarczy wspomnieć dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne matki,ecfeb9fac042edb267a3435f264e2cd7 zmniejszenie ryzyka otyłości poporodowej czy łatwiejszy poród. Zobaczmy zatem jaką aktywność może podejmować ciężarna, żeby nie zaszkodzić maluszkowi.

 

Jedną z aktywności, które w ciąży są szczególnie zalecane jest basen. Pływanie ma bowiem zbawienny wpływ na kręgosłup, gdyż pływając odciążamy go. Co prawda jest wielu przeciwników basenu, gdyż niestety w wielu miejscach można mieć spore zastrzeżenia co do czystości wody. To z kolei wiąże się z ryzykiem zakażeń dróg rodnych, które w ciąży są szczególnie niewskazane. Są jednak inne rodzaje aktywności, które z pewnością nie niosą ze sobą takiego ryzyka.

 

Do takich z pewnością należą różnego rodzaju ćwiczenia na salach gimnastycznych. W trakcie ciąży można uczęszczać na zajęcia jogi oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. Niektórzy mówią, że można wykonywać także aerobik czy calanetics. W tym jednak wypadku z pewnością konieczna jest konsultacja z trenerem, który wskaże, które ćwiczenia można wykonywać, gdyż niektóre mogą być zbyt męczące lub angażujące nie te mięśnie co potrzeba.

 

1Szczególnie istotne znaczenie dla kobiet w ciąży mają ćwiczenia mięśni Kegla. Dzięki ich ćwiczeniu kobieta będzie lepiej przygotowana do porodu oraz łatwiej dojdzie do siebie w trakcie połogu. Te ćwiczenia mają jeszcze tę szczególną zaletę, że nie wymagają specjalnych przygotowań ani chodzenia na salę fitness. Wystarczy o nich pamiętać i wykonywać je w każdej wolnej chwili, np. stojąc w kolejce do kasy czy oglądając TV.

 

Na koniec warto dodać, że każdy rodzaj ćwiczeń, które chcemy uprawiać należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Tylko po takiej konsultacji można mieć pewność, że aktywność fizyczna nie zaszkodzi maluszkowi. A zatem, ćwiczcie drogie ciężarne, ale najpierw spytajcie lekarza o zgodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress