Karmienie

Jak łączyć karmienie piersią i butelką?

Wiele mam na początku zakłada, że będzie karmić dziecko wyłącznie piersią. Może się jednak okazać, że z różnych powodów chcemy, żeby dziecko jadło zarówno mleko z piersi, jak i z butelki. Podpowiemy jakie warunki powinny być spełnione, aby było to możliwe.

 

39aa71a8c71cad2453749577f4ba9659Przede wszystkim o powodzeniu takiego przedsięwzięcia decyduje moment, w którym chcemy połączyć oba sposoby. Mleko z butelki leci od razu, gdy dziecko zaczyna ssać. W przypadku ssania piersi dziecko musi chwilę na to poczekać. Jeśli więc zbyt wcześnie wprowadzimy karmienie butelką, to dziecko może się rozleniwić i nie będzie chciało ssać piersi, gdyż wymaga to nieco więcej wysiłku. Mówi się, że ten minimalny okres ssania wyłącznie piersi to 6 tygodni. Jeśli jednak okazuje się, że dziecko zjada za mało, gdyż nasze piersi nie nadążają z produkcją, nie przybiera na wadze lub są inne wskazania, z powodu których powinniśmy podać dziecku butelkę, to oczywiście nie ma się nad czym zastanawiać i trzeba podać ją nawet wtedy, gdy jeszcze nie minął ten czas.

 

Mając na względzie to, że mleko z piersi leci wolniej powinniśmy z rozwagą dokonywać wyboru smoczka. Są już smoczki, które kształtem przypominają pierś i ssanie z nich przebiega bardzo podobnie. Zwykle są one specjalnie oznaczone, że nadają się do karmienia łączonego.

d8e45110763b93267dbe61971a128284

Pamiętajmy jednak, że decyzja o podaniu butelki z mlekiem modyfikowanym nie powinna być podejmowana samodzielnie. Zawsze warto ją skonsultować z pediatrą, który nie tylko udzieli wskazówek ile jakich posiłków powinno jeść dziecko w określonym wieku, ale także wskaże rodzaj mleka, które powinniśmy zakupić. Warto zwracać szczególną uwagę na ilość posiłków, gdyż o ile dziecka karmionego wyłącznie mlekiem matki nie da się przekarmić, o tyle dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno jeść określoną liczbę posiłków w zależności od wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress