Zdrowie

Jak leczyć odparzenia u dzieci?

Odparzenia to problem, z którym boryka się spora grupa młodych rodziców. Zastanówmy się skąd się one biorą i jak można sobie z nimi radzić.

 

baby-22194_640 Odparzenia pojawiają się najczęściej pod pieluszką w miejscu, w którym delikatna skóra dziecka ma kontakt z moczem lub kałem. Delikatna skóra dziecka może bardzo gwałtownie reagować na te substancje, a efektem jest zaczerwienienie skóry. Żeby tego uniknąć należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

 

Jak leczyć odparzenia u dzieci? Przede wszystkim trzeba sporo wietrzyć pupę. Nic tak nie zapobiega odparzeniom jak dostęp świeżego powietrza. Jeśli zatem tylko temperatura na to pozwala, pozwólmy maluszkowi przy zmianie pieluszki poleżeć chwilę z gołą pupą. Dla niego będzie to duża przyjemność, gdyż będzie mógł swobodnie machać nóżkami, a dzięki wietrzeniu pupy skóra będzie miała okazję chwilę pooddychać.

 

Jeśli dziecko ma wrażliwą skórę dobrze by było do pielęgnacji zamiast nawilżanych chusteczek używać wacików nasączonych przegotowaną wodą. Substancje zawarte w mokrych chusteczkach mogą bowiem bardzo podrażniać delikatną skórę dziecka.

 

angel-17045_640Po oczyszczeniu pupy i wywietrzeniu warto użyć jakiegoś kremu zapobiegającego odparzeniom. Sprawdzą się przede wszystkim delikatne kremy czy maści przeciwko odparzeniom. Wybór jest tak szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś co będzie odpowiadało i jemu i dziecku.

 

Jeśli jednak mimo takiej pielęgnacji dojdzie do odparzenia, to poza dokładnym oczyszczeniem pupy trzeba dodatkowo użyć jakiegoś specyfiku, który przyspieszy proces gojenia. W tej roli dobrze sprawdzają się kremy z cynkiem lub znana domowa metoda w postaci oprószenia pupy mąką kartoflaną. Ważne, żeby działać zaraz po pojawieniu się odparzenia, gdyż zmieniona chorobowo skóra będzie jeszcze bardziej wrażliwa na działanie moczu i kału, a zaniedbane odparzenie może doprowadzić do konieczności wizyty u lekarza i zastosowania innych, mocniejszych środków.

 

Na koniec warto dodać, że odparzenia nie zawsze są wynikiem zaniedbań w higienie. Czasem dziecko może mieć tak delikatną skórę, że mimo największej ostrożności odparzenia są nieuniknione. Bywają one także objawem alergii, gdy wydalony z organizmu alergen działa miejscowo na skórę.

One comment

  • dorcik
    19 marca 2014 - 19:14 | Permalink

    Od urodzenia uzywamy robionej maści pośladkowej. Skład : woda, lanolina, wazelina i parafina. Wszystko w takich samych proporcjach. Jes to lek na całe zło :-) polecam !!!!!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress