Wychowywanie

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Pójście dziecka do przedszkola jest tematem, który u sporej części rodziców wywołuje stres. Każdy rodzic martwi się czy jego dziecko w przedszkolu będzie się dobrze czuło, czy nie będzie tęskniło za domem. Jest to tym bardziej stresujące, jeśli do tej pory dziecko było w domu wyłącznie z mamą i nie było przyzwyczajone do zostawania przed dłuższy czas pod opieką innych osób. Jak zatem zabrać się do tematu oswajania malucha z przedszkolem?

3Przede wszystkim trzeba zacząć dużo wcześniej. Najlepiej proces ten rozpocząć już w momencie zapisów do przedszkola, a więc na wiosnę. Już wtedy można się z maluchem wybrać do wybranej placówki i pooglądać, choćby przez płot, jak bawią się dzieci na podwórku. Dobrze również byłoby zwiedzić przedszkole wewnątrz, żeby dziecko zobaczyło, że w środku czeka na nie przyjazny, kolorowy świat, z mnóstwem zabawek oraz koleżanek i kolegów chętnych do zabawy.

Nie można także zapominać o wplataniu w codzienne rozmowy czy zabawy tematu przedszkola. Przede wszystkim trzeba dziecko oswoić z faktem, że w przedszkolu będzie zostawało bez rodziców, ale że oni zawsze po niego przyjdą. Można pokazać analogię, że rodzice codziennie chodzą do pracy, a maluch jest już taki duży, że może codzienne chodzić do przedszkola. Trzeba jednak także wytłumaczyć, że w przedszkolu nie będzie samo, bo będzie pani, która pomoże w każdej sytuacji. Jak potrzeba to przytuli, potrzyma za rękę, pomoże w toalecie.

W czerwcu lub w sierpniu wiele przedszkoli organizuje dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Warto się na nie wybrać, żeby w naszym towarzystwie dziecko oswoiło się z rzeczywistością przedszkolną. Należy jednak podkreślać, że rodzic jest teraz tylko do towarzystwa i że tak nie będzie zawsze. W przeciwnym razie takie dni mogą przynieść więcej problemów niż pożytku.

4Gdy już nadejdzie ten pierwszy dzień w przedszkolu to zachowajmy spokój. Nic tak źle nie wpływa na emocje malucha jak stres rodzica. Jeśli maluch ma ulubioną przytulankę, to pozwólmy mu ją ze sobą zabrać. Jeśli problemem są rozstania z mamą, niech do przedszkola zaprowadza tata.

Jeśli będziemy spokojni, a maluch dobrze przygotowany do przedszkola, to adaptacja w nowym miejscu powinna przebiec bez problemów. Jeśli jednak maluch płacze to starajmy się jakoś przetrwać ten trudny dla niego okres. Nie zamartwiajmy się też na zapas. Prawdopodobnie zaraz po naszym wyjściu maluch się uspokaja i już cały dzień ma dobry humor.

 

(zdjęcia: pinterest.com)

 

Co może się przydać?

Pamiętaj o pościeli: wiele przedszkoli wymaga własnej. Przydatny może być śpiwór do przedszkola firmy Motherhood.

spiwor-do-przedszkola-motherhood

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress