Wychowywanie

Jak rodzice mogą motywować dziecko?

Każde dziecko ma naturalną chęć do nauki. Jeszcze w przedszkolu dzieci są podekscytowane, że nauczą się pisać i czytać, że będą mogły czuć się bardziej dorosłe. Świat rodziców, którzy czytają książki i gazety, nagle staje się im bliższy.

Nastawienie jednak zmienia się już w szkole. Nagle nauka staje się dla dziecka mozolną, żmudną pracą, pozbawioną jakiejkolwiek przyjemności. Gdzie pojawia się wobec tego błąd? Co sprawia, że dzieci tak bardzo zmieniają swoje nastawienie do nauki?

Większość rodziców martwi się, żeby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do zdobywania najwyższych ocen i wyników na testach. Najważniejsze jest jednak, aby dziecko lubiło się uczyć. Wewnętrzna motywacja i radość z pogłębianej wiedzy pozwolą na dłużej zapamiętywać dane i fakty.

Pomaganie dziecku, aby cieszyło się z nauki i jej efektów jest najlepszą strategią dla rodziców. Co można wobec tego zrobić?

1. Pomóż dziecku szukać źródeł nauki poza szkołą – szukanie razem informacji w książkach, oglądanie dokumentów w telewizji, rozbudzanie pasji i zainteresowań. Najważniejsza jest jednak rozmowa. Jeśli pokażesz dziecku, że dla Ciebie nauka jest również przyjemnością, będzie mu łatwiej do Ciebie dołączyć i zrozumieć. Poza tym nic nie uczy lepiej niż doświadczenie: oprócz czytania podręczników, pomóż dziecku znaleźć opisywane na biologii, czy fizyce zjawiska w codziennym świecie. Nawet historie opisywane w książkach mogą znaleźć swoje odniesienie w rzeczywistości.

2. Dziecko musi się czuć kompetentne! A żeby tak było, rozwiązuj z nim zadania, które są dla niego „w sam raz” – nie za łatwe, ale też nie przekraczają znacznie jego poziomu. Dzieci, które czują się niekompetentne niechętnie biorą się do pracy: obiecują, że coś zrobią, ale ostatecznie z tego rezygnują. Czują się za głupie i przyznają, że nie wiedzą od czego zacząć rozwiązywać zadania.

3. Pochwała i nagroda – dziecko musi wierzyć w swoje siły! Nic innego tak tego nie przekaże, jak skuteczna i wartościowa pochwała. Ważne jest chwalenie nie tylko końcowego wyniku, ale również starań i zaangażowania dziecka. Nagrody lepiej stosować sporadycznie, nie za często. Warto również, aby wzmacniały kompetencje dziecka: książka, program komputerowy, coś, co wzbudzi jego zainteresowania i pasje.

4. Najpierw wiedza, potem oceny! – dzieci, które za cel stawiają sobie poznanie nowych rzeczy i zdobycie informacji lepiej się uczą, niż te, którym zależy jedynie na ocenach. I w tym właśnie Twoja rola: pokaż dziecku, jak może wykorzystywać wiedzę, że nie tylko nauka jest najważniejsza. Przecież uczymy się właśnie na błędach i tylko w ten sposób możemy być oraz lepsi.

5. Odpowiednie warunki do nauki – skoncentrowane dziecko to lepiej pracujące dziecko. Postaraj się, aby Twoje dziecko miało stałe miejsce do odrabiania lekcji. Stałe pory i zasady również pomogą my wyrobić w sobie nawyk uczenia się. Ponadto pozwól mu na krótkie przerwy pomiędzy nauką – dzięki temu będzie w stanie lepiej się skupić.

Czasem jednak problemy z nauką mogą być również wynikiem dojrzewania. Warto więc najpierw poszukać przyczyny problemów dziecka, a dopiero następnie oskarżać i obwiniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress