Wychowywanie

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wybór wózka dla pierwszej pociechy należy do trudnych decyzji. Wybór na rynku jest bowiem tak ogromny, że może przyprawić o zawrót głowy. Z pewnością trudno będzie znaleźć wózek idealny, ale zastanówmy się na co zwracać uwagę w swoich poszukiwaniach.

Przede wszystkim zastanówmy się czy ma to być wózek 2 w 1 czy 3 w 1. W opcji pierwszej ten sam stelaż służy nam do mocowania gondolki i wózka spacerowego. W wersji 3 w 1 dodatkowo na tym samym stelażu możemy zamontować także fotelik samochodowy, co może być wygodne, gdy np. musimy wysiąść z auta, a dziecko właśnie nam zasnęło i nie chcemy go budzić.

Kolejną decyzją, którą musimy podjąć jest to, jakie kółka powinien mieć nasz wózek i ile powinno ich być. Są bowiem wózki 3 i 4 kołowe. Jeśli mamy zamiar poruszać się tylko po mieście, to możemy wybrać dowolne koła. Natomiast jeśli będziemy raczej jeździć poza miastem i po nierównych powierzchniach, to zdecydowanie bardziej sprawdzą się duże pompowane koła. Zwróćmy także uwagę czy koła na jednej z osi będą skrętne, co ma znaczenie, gdyż takim wózkiem łatwiej jest manewrować.

Przy wyborze gondolki powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci urodzonych jesienią i zimą, gdyż to one z gondoli korzystają dłużej, gdyż jest w niej zdecydowanie cieplej niż w spacerówce. Wiosenno-letnie dzieci szybciej przesiadają się do spacerówek.

Przy wyborze spacerówki koniecznie musimy wybrać rodzaj siedzenia, a więc czy to będzie siedzenie rozkładane czy kubełkowe, w którym można jedynie regulować kąt pochylenia całego kubełka, a nie można rozłożyć go całkiem na płasko. Powinniśmy też zwrócić uwagę czy jest możliwość montażu siedzenia przodem i tyłem do kierunku jazdy i czy robi się to szybko czy wymaga rozkręcania i ponownego skręcania wielu elementów. Istotny jest także rozmiar daszku nad siedzeniem, gdyż to on będzie zasłaniał naszego malucha przed słońcem.

Ostatnim, ale niezwykle ważnym elementem jest sposób składania i wielkość wózka po złożeniu. Trzeba bowiem wybrać wózek, który zmieści się do bagażnika naszego samochodu. Istotna może okazać się także jego waga, zwłaszcza, gdy mieszkamy na wysokim piętrze bez windy.

Jeśli już te wszystkie elementy weźmiemy pod uwagę to z pewnością zawęzimy wybór do kilku modeli. Wówczas warto wybrać się do sklepu i poprzymierzać się do wybranych wózków. Wybór z pewnością będzie trudny, ale do podjęcia ostatecznej decyzji może nas skłonić cena wózka oraz dostępna w danym modelu kolorystyka.

2 Comments

 • mirka
  25 stycznia 2014 - 09:59 | Permalink

  ja kierowałam się opiniami znajomych i opiniami z wyszukiwarek cenowych, koniec końców zdecydowałam się na polski wózek Passo, z którego jestem bardzo zadowolona przede wszystkim duży plus za stelaż, który łatwo się składa i jest nieduży po złożeniu

 • Janka
  29 października 2015 - 23:52 | Permalink

  Ja wybralam wózek 2w1, bo fotelik juz dostalam, wozek to model Essence z Expandera z pompowanymi kołami, sporą plastikową gondolą, bezpieczny i wygodny.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Powered by: Wordpress