Karmienie

Jak zaangażować do karmienia dziecka swojego partnera?

Wydaje się, że karmienie noworodka i niemowlęcia, zwłaszcza jeśli jest karmione mlekiem matki, to zadanie wyłącznie dla kobiety. abJednakże także w tę czynność można aktywnie zaangażować ojca dziecka. Dzięki temu mama otrzyma tak potrzebne jej w tym czasie wsparcie, będzie mogła co nieco odpocząć, a tata zbuduje silną, intymną więź z maluszkiem. Jak zatem zaangażować ojca do karmienia?

 

Jak zaangażować do karmienia dziecka swojego partnera? Jak już wcześniej wspomniano ojciec i partner jest niezastąpiony jeśli chodzi o wsparcie karmiącej mamy. Co prawda sam piersią karmić nie da rady, ale zwłaszcza na początku, gdy często występują problemy z karmieniem, przystawianiem czy bolesnymi brodawkami może bardzo pomóc. Najważniejsze, żeby nie krytykował, lecz doradzał konstruktywnie, pomagał przystawiać maluszka, podawał do karmienia. Powinien być taką oazą spokoju, która swoim ciepłem wpłynie na spokój karmiącej mamy, co pomoże uspokoić burzę szalejących w jej organizmie hormonów. Jeśli są problemy z zastojami, może przygotowywać ciepłe/chłodne okłady, tłuc kapustę czy pomagać w rozmasowywaniu bolesnych miejsc.

 

ab2Poza wsparciem psychicznym, ojca można również zaangażować do czynności okołokarmieniowych. To jego zadaniem może być podawanie w nocy maluszka do karmienia, odbijanie po posiłku czy masowanie bolącego brzuszka.

 

Jeśli natomiast maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym, to ojciec dziecka może brać w karmieniu czynny udział, a więc może zastępować mamę podczas niektórych karmień, wykonując wszystkie czynności z tym związane. Mama w tym czasie będzie miała okazję co nieco odpocząć, a ojciec dziecka będzie miał szansę stworzyć bardzo bliską relację ze swoim dzieckiem.

 

Pamiętajmy więc o tym i angażujmy swoich partnerów do karmienia. Stereotyp ojca, który nie wie w jaki sposób nakarmić dziecko niech odejdzie do przeszłości, z korzyścią dla dzieci i ich tatusiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress