Zdrowie

Jakie są objawy ząbkowania?

Ząbkowanie to okres, który wielu rodzicom kojarzy się z częstymi nocnymi pobudkami, marudzącym maluchem, a nawet gorączką. Zastanówmy się czy słusznie? Czy to wszystko rzeczywiście  może być objawem ząbkowania?

 

Przede wszystkim należy wiedzieć, że każde dziecko przechodzi ząbkowanie inaczej. Objawy mogą się różnić nie tylko pomiędzy dziećmi, ale nawet u tego samego dziecka, w zależności od tego, który ząbek akurat wyrasta. Najczęstszymi objawami są jednak:

 

 1. ślinienie się – maluch produkuje więcej śliny, co jest procesem naturalnym i może pojawić się 3nawet na miesiąc-dwa przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka. Jedynym rozwiązaniem jest zakładanie śliniaków i dbanie o skórę dziecka, która przy ciągłym kontakcie ze śliną może reagować różnymi zmianami.
 2. Swędzenie dziąseł – rosnące zęby powodują swędzenie dziąseł. Maluszek chętniej niż zwykle pakuje wszystko do buzi. Z pomocą mogą przyjść gryzaki ze specjalnymi wypustkami oraz gryzaki wodne.
 3. Opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł – to już wyraźny znak, że ząbek rośnie.
 4. Niespokojny sen – jest wynikiem odczuwania dyskomfortu i bólu.
 5. Brak apetytu – również jest wynikiem bólu dziąseł.
 6. Marudzenie, płaczliwość – tylko w ten sposób dziecko umie pokazać, że coś je boli.
 7. Gorączka – co prawda, w przypadku niemowlaka trudno jednoznacznie wskazać przyczynę gorączki, lecz jednak uznaje się, że gorączka ok. 38 stopni, przy braku innych objawów chorobowych, a przy występowaniu choćby jednego z powyższych objawów, jest wynikiem ząbkowania.

 

Wszystkie te objawy można jednak łagodzić stosując masowanie dziąseł specjalnymi żelami, czy podając środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dzięki temu złagodzimy nieco ból maluszkowi i ten trudny okres uda nam się łatwiej przetrwać. Jeśli jednak jest już naprawdę trudno, to jak mantrę warto sobie powtarzać: to minie. Przecież w końcu maluszkowi wyrosną wszystkie zęby.

One comment

 • monika
  30 kwietnia 2014 - 11:13 | Permalink

  my chyba wszystkie te objawy przechodzimy podczas ząbkowania, i muszę przyznać że żele i schłodzone gryzaczki przynoszą ulgę ale tylko na chwileczkę, jak pojawiają sie gorączki podaję jej milifen syropek na bazie ibuprofenu który nie tylko obniża podwyższoną temperaturę ale także ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak go podaję dziecku na wieczór lepiej przesypia mi noce

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Powered by: Wordpress