Karmienie

Jedzenie dla niemowląt – lepiej kupić, czy zrobić?

W życiu każdego malucha nadchodzi w końcu taki moment, że trzeba rozszerzyć dietę. Niemal każda matka staje wówczas przed dylematem czy kupować gotowe jedzenie w słoiczkach czy też gotować samodzielnie. Zastanówmy się jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Kupowanie gotowego jedzenia w słoiczkach jest niezwykle wygodne. Nie trzeba martwić się o zakup składników z pewnego źródła oraz główkować jak urozmaicić dietę maluszka. Firmy oferujące to jedzenie dbają o różnorodność smaków. Ma ono także odpowiednią konsystencję, dopasowaną do wieku dziecka. Kupując gotowe jedzenie mamy także pewność, że produkty, z których zostało ono zrobione zostały przebadane i musiały sprostać surowym normom. Ponadto jedzenie takie jest trwałe i wygodne do użycia poza domem. Wychodząc wystarczy zabrać słoiczek ze sobą, a na miejscu tylko go podgrzać. Czy zatem jedzenie takie ma jakieś wady?

Owszem. Podstawową wadą jedzenia słoiczkowego jest jego cena. Za kwotę, którą musimy wydać na niewielki słoiczek moglibyśmy zrobić sami dużo większą porcję jedzenia. Wadą może być także skład słoiczków. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików. Jeśli maluch jest uczulony np. na marchewkę, co niestety też się zdarza, to wówczas wybór jedzenia słoiczkowego jest bardzo mocno okrojony.

W takim wypadku lepiej przygotowywać jedzenie domowe. Jego podstawową zaletą jest pełna dowolność komponowania potraw. Jeśli więc maluch jest na coś uczulony, to bez problemu możemy przygotowywać dania bez tych składników. Jednakże powinniśmy zwracać baczną uwagę na to, gdzie kupujemy warzywa i mięso używane do przygotowania dań dla malucha. Muszą być one dobrej jakości, dlatego najlepiej wybrać sklep ekologiczny lub inne pewne źródło. Kupując w supermarkecie nie mamy pewności, czy marchewka, którą wybieramy nie rosła np. koło ruchliwej drogi. Dania przygotowywane w domu są także zdecydowanie tańsze.

Znając wady i zalety obu rozwiązań każdy musi podjąć decyzję samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że nie można łączyć obu tych rozwiązań. Jeśli dostaniemy warzywa z ogródka znajomych, to ugotujmy coś sami, a jeśli wybieramy się na wycieczkę to weźmy ze sobą jedzenie w słoiczku.

One comment

  • patiiii
    12 października 2013 - 11:31 | Permalink

    A ja jestem czasem leniwa i kupuję :( Wróciłam już do pracy, na pół etatu, ale niestety czasu brak, żeby gotować dla całej rodziny i jeszcze osobno dla dziecka. Poza tym moim zdaniem słoiczkowe jedzonka są często bardzo dobre i lepiej przygotowane niż np. przesolona zupka, jak nam nie wyjdzie…

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress