Rozszczepy podniebienia i wargi

Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia

Każde dziecko potrzebuje odpowiedniego pokarmu, aby prawidłowo się rozwijać. Dla dzieci z rozszczepem podniebienia pojawia się problem nie „czym karmić”, ale „jak karmić”. Rodzice zastanawiają się jak najlepiej i najwygodniej karmić dziecko, a to jest często duży problem.

 

Rozszczep wargi lub podniebienia to wrodzona wada, która wymaga długotrwałego, specjalistycznego leczenia. Wielu rodziców nie wie gdzie szukać pomocy, a jednym z podstawowych problemów jest jak karmić dziecko.

 

Sposób, w jaki dziecko może być karmione, zależy od typu rozszczepu. Dziecko z rozszczepem wargi może być karmione nawet piersią. Warunkiem tutaj jest znalezienie odpowiedniej pozycji, w której dziecko nie będzie połykało powietrza.

Karmienie piersią jest jednak niemożliwe, gdy dziecko ma rozszczep podniebienia. Z powodu otworu między jamą ustną a nosową dziecko nie jest w stanie ssać mleka matki. Nie może wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, przez co samo nie potrafi się nakarmić. Jednocześnie istnieje ryzyko uduszenia, gdyż brak przegrody między jamą nosową a ustną może doprowadzić do dostania się mleka krtani, tchawicy, a następnie płuc.

 

W szpitalu, zaraz po urodzeniu, noworodki z rozszczepem podniebienia są początkowo karmione za pomocą sond.

Następnym etapem jest karmienie niemowląt pokarmem matki w butelce ze specjalnym smoczkiem. Obecnie na rynku można znaleźć smoczki na butelki specjalnie dopasowane do rozszczepu wargi lub podniebienia.

Różnią się one kształtem i właściwościami, a mają na celu przede wszystkim ułatwienie karmienia dziecka. Najważniejsze jest to, aby smoczek nie zawierał jednego, dużego otworu, a kilka mniejszych. Zabezpieczy to dziecko przed zachłyśnięciem się. Poza tym pilnuj, aby otwory w smoczku znalazły się w miejscu jak najbardziej oddalonym od rozszczepu.

 

Ważny jest również sposób trzymania butelki. Powinna być trzymana skośnie i w miarę ubywania mleka kierowana coraz bardziej pionowo. Najważniejsze, żeby dziecko nie połykało powietrza. Jeżeli dziecko ma zbyt wiele pokarmu w ustach, powinnaś przerwać na chwilę karmienie i pozwolić dziecku połknąć. I pamiętaj aby nie zmuszać dziecka do karmienia, gdy płacze i nie chce wziąć smoczka do buzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress