Karmienie Wychowywanie

Kiedy do logopedy z dzieckiem?

Z kim kojarzy nam się logopeda? Pewnie z niewymawianiem słynnej „erki”, seplenieniem, jąkaniem. A to jest również efekt nieprawidłowego karmienia maluchów. Gdyby dziecko było pod opieką logopedy już od urodzenia, to aż 90% maluchów nie miałoby problemów z prawidłową wymową.

Po co logopeda dzieciom, które jeszcze nie mówią? To najczęstszy błąd rodziców. Neurologopeda, już na oddziale Patologii Noworodka jest w stanie ocenić zdolności dziecka do prawidłowej mowy. Jest to specjalista, który sprawdzając odruchy może stwierdzić, czy dziecko będzie się rozwijało prawidłowo. Również pod kątem nauki mowy.

Noworodek jeszcze w brzuchu mamy podejmuje pierwsze próby ssania. Ćwiczy mięśnie, które później będą odpowiedzialne za mowę i pobieranie jedzenia. Ciąża jest dla niego okresem, w którym przygotowuje się świata poza ciałem swojej mamy. Ssie kciuk, który później zamieni na pierś mamy, czy butelkę.

Mięśnie, które się rozwijają podczas karmienia i ssania, odpowiedzialne są później za mowę. I tutaj rola logopedy: pomaga wyjaśnić, jak prawidłowo karmić i podawać pokarm. Kontroluje, czy dziecko prawidłowo oddycha, czy prawidłowo rozwija się twarzoczaszka.

Logopeda może Ci również pomóc przy wyborze odpowiedniego smoczka i butelki oraz wskaże jaka pozycja jest najlepsza do karmienia. Dziecko potrzebuje, aby dostosować się do jego „dojrzałości” i aktywności ssania.

Co ciekawe, błędem jest podawanie małym dzieciom przetartych pokarmów. Już od 6 miesiąca życia powinny gryźć i żuć, np. skórkę od chleba, chrupki lub biszkopty. Dzięki temu dziecko nie będzie miało w przyszłości problemów z seplenieniem, ani z trudnymi głoskami, takimi jak: „l”, „sz”, „cz” i „dz”, „r”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress