Karmienie

Kiedy nie można karmić piersią?

Karmienie piersią jest doskonałym sposobem na zapewnienie dziecku najlepszych składników odżywczych, dostosowanych do jego  potrzeb i wieku. Są jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest wskazane. Przyczyna może leżeć zarówno po stronie mamy, jak i dziecka. Zobaczmy więc o jakie sytuacje chodzi.

 

Przeciwwskazaniem do karmienia piersią są niektóre choroby, wśród których należy wymienić aw2ciężką chorobę psychiczną, zaawansowaną niewydolność krążenia czy chorobę nowotworową. W przypadku takich chorób jak żółtaczka zakaźna, żółtaczka typu C czy cukrzyca zwykle nie ma przeciwwskazań do karmienia, lecz w tym wypadku z pewnością należy zasięgnąć opinii lekarza.

 

Karmienie piersią nie jest możliwe, gdy mama przyjmuje niektóre, szczególnie toksyczne lub radioaktywne leki. Może się jednak okazać, że jest możliwość zmiany zażywanych leków na inne, które będą bezpieczne dla dziecka. Z pewnością zmiany takie trzeba omówić z lekarzem jeszcze przed narodzinami potomka, żeby wiedzieć czy po porodzie maluszek może być przystawiony do piersi.

 

Poza tymi obiektywnymi przyczynami istnieją jeszcze przyczyny, które co prawda utrudniają karmienie piersią, ale go nie wykluczają. Mowa tu np. o wklęsłych, pękniętych czy płaskich brodawkach. Z pewnością ssanie takich piersi nie jest łatwe, ale można sobie poradzić odciągając mleko i podając je maluchowi z butelki. Dzięki temu przy odrobinie determinacji będzie mógł jednak rosnąć pijąc matczyne mleko.

 

aw1Kiedy nie można karmić piersią? Może się także okazać, że przeszkodą w karmieniu naturalnym będzie choroba maluszka. Taką chorobą może być np. jakaś wada metaboliczna lub rozszczep wargi i podniebienia, który uniemożliwia ssanie piersi. W tym ostatnim przypadku można jednak walczyć, gdyż przy takiej chorobie ssanie jest jednak możliwe i maluch jednak może skorzystać z dobrodziejstw maminego mleka.

 

Widać więc, że pozornie długa lista przeszkód w karmieniu naturalnym może być sporo skrócona przy odrobinie determinacji mamy. Warto się zatem zastanowić czy od razu rezygnować z karmienia naturalnego, czy jednak spróbować, a być może zakończy się to sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress