Wychowywanie

Kiedy powinnaś mieć „czas dla siebie”?

Powiedzmy sobie wprost: sama wszystkiego nie zrobisz. Poza tym po co miałabyś robić wszystko SAMA?

A jednak: młode mamy często popełniają ten błąd: chcą wszystko robić same, a gdy coś im nie wyjdzie, obwiniają za błąd siebie. Ale zastanów się: czy Twoje dziecko faktycznie potrzebuje Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu?

No dobra, czasem to również presja społeczeństwa: kiedy jesteś zmęczona i chcesz odpocząć, pójść chociażby na siłownię, nagle słyszysz: „A co z dzieckiem? Przecież nie możesz go zostawić samego!”

 

Jednak zanim sobie uświadomisz, że bycie mamą to nie jest praca non-stop, możesz się niepotrzebnie obwiniać i martwić. Macierzyństwo to również rutyna codziennych obowiązków, dziecko, dziecko i jeszcze raz dziecko w centrum zainteresowania. Tym samym poświęcasz siebie, swój wolny czas i potrzeby, a po pewnym czasie, mimo że wciąż uwielbiasz być mamą, to jednak czujesz się coraz bardziej samotna.

 

Czy coś Ci to przypomina? Czy też na pytanie: „Kiedy Ty masz w końcu czas dla siebie?”, odpowiadasz: „Nie mam czasu”? No cóż. Macierzyństwo to jest praca na pełen etat, bez wątpienia, ale nawet pracując cały dzień w biurze masz czas, żeby skorzystać z łazienki, zjeść drugie śniadanie, czy możesz sobie wziąć dzień wolny.

A jako mama? Oczywiście, że też. Tutaj jednak sama sobie jesteś szefową i zależy to tylko od Twojej dobrej organizacji. Na przykład możesz poprosić kogoś z rodziny, czy z przyjaciół, aby czasem posiedział z Twoim dzieckiem. A Ty wtedy, zamiast zamartwiać się, czy coś się nie stanie, powinnaś właśnie zająć się sobą.

Jeśli mieszkasz jednak daleko od domu i nie masz kogo poprosić, poszukaj opiekunki. Wiem, na pewno obawiasz się zostawić swoje maleństwo, zanim będzie starsze, z obcą osobą, ale niepotrzebnie. Powinnaś się nauczyć być daleko od dziecka, a w przyszłości będzie Ci łatwiej wyjść gdzieś na chwilę bez swojej pociechy.

 

Dobrym pomysłem jest również znalezienie innej mamy, która ma dziecko w podobnym wieku. Możecie się wtedy wymieniać i pilnować swoich dzieci, kiedy druga z was musi coś załatwić. Jeżeli obawiasz się, czy jest to dobry pomysł, na początek spróbuj zostawić dziecko z inną mamą dopiero gdy zaśnie, albo na krótki czas. Przekonasz się, że to naprawdę duże ułatwienie.

 

Często mamy są zmęczone po całym dniu zajmowania się dzieckiem, a ich jedyny wolny czas jest wtedy, kiedy przychodzi do domu mąż. Ale nawet mimo zmęczenia wciąż mają ochotę wystroić się i wyjść gdzieś na miasto. Nawet samej pójść do kina, czy na wspólne plotki z innymi mamami.  Jeśli masz wątpliwości, czy powinnaś wyjść, mogę Ci powiedzieć: POWINNAŚ. Nie musisz od razu szaleć całą noc na imprezie, ale nawet zwykłe wyjście na zakupy do centrum handlowego może mieć dla wielu mam wręcz terapeutyczne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress