Karmienie

Moje dziecko chce zdrowo jeść!

Jak w dobie hamburgerów, frytek i coli zachęcić nasze dziecko do jedzenia czegoś zdrowego? Jak nie ulegać prośbom o czekoladkę, cukierka? Przecież bardzo dobrze wiemy, jakie to niezdrowe. Marzeniem każdej mamy jest dziecko, które zamiast o coś słodkiego, prosiłoby o jakiś owoc, czy coś zdrowego. Mam dla Ciebie świetną informację: da się to załatwić!

O zdrowe odżywianie dziecko warto dbać: nieprawidłowe może prowadzić do zaburzeń takich jak astma, nadpobudliwość (ADHD), czy nawet cukrzyca. Niestety, zdrowego sposobu jedzenia Twojego dziecka nie nauczy nikt inny niż Ty. To w Twoich rękach leży zachęcanie do warzyw i owoców. Poniżej przedstawiam Ci kilka pomysłów, jak możesz łatwiej osiągnąć swój cel.

 

1. Sprawdzajcie razem! – zachęcaj swoje dziecko do wspólnego szukania co jest zdrowe, a co nie. Niech razem z Tobą dowie się, co powinno jeść, a co może mu zaszkodzić. Na etykietach produktów znajdują się informacje o składzie: dowiaduj się razem z dzieckiem, jakie składniki są zdrowe, a jakie nie. Gdy dziecko poczuje się zaangażowane, doceni Twój wysiłek w szukanie zdrowych produktów. Twój malec sam zobaczy, że zdrowe jedzenie również wymaga pracy przy dobieraniu odpowiednich składników.

 

2. Poćwiczmy razem tempo jedzenia – podczas posiłków ustal z maluchem nowe zasady: od teraz między jednym kęsem a drugim musi minąć co najmniej 30 sekund. Żujcie powoli, dokładnie. Dzięki temu żołądek będzie łatwiej trawił, a Wy poczujecie sytość po mniejszej ilości jedzenia. Zamiast jeść szybko i dużo w biegu, lepiej zwolnić tempo, cieszyć się atmosferą rodzinnych posiłków i nie mieć problemów z trawieniem.

 

3. Bajkowe jedzenie – zastanawiałaś się kiedyś dlaczego producenci produktów dla dzieci stosują na opakowaniach kreskówkowe postaci? Bo to działa!

W pewnym badaniu naukowym dano dzieciom do wyboru brokuły z nalepką Elmo i czekoladkę. Aż 50% wolało brokuły, z atrakcyjną postacią z kreskówki, niż czekoladkę! Wynik jest zaskakujący, ponieważ świadczy o tym, że dzieci nie tyle kierują się swoimi upodobaniami, ale przede wszystkim skojarzeniami. Gdy coś wywołuje u nich pozytywne skojarzenia, to chętniej po to sięgną. Niestety, w rzeczywistości to właśnie niezdrowe produkty mają „nalepki” i lepiej kojarzą się dzieciom.

Możesz jednak nauczyć swoje dziecko rozróżniać te marketingowe sztuczki. Na przykład pobawcie się w kto pierwszy podniesie rękę, gdy podczas oglądania telewizji dostrzeże reklamę mającą zachęcić dzieci do kupna produktu. Równie dobrze może to być też sytuacja w sklepie: na przykład dostrzeżenie kolorowego opakowania z kreskówkową postacią.

 

4. „Kto jest Twoją mamą?” – zabawa polega na tym, aby określić skąd pochodzi dany produkt. Jabłka są z drzewa, mleko od krowy, a cukierki? Jeśli coś jest naturalne, to wtedy nazywamy to „prawdziwym jedzeniem”. Jeżeli coś zawiera żelatynę, glukoze i wszystkie E-składniki – „stuczne jedzenie”. Sama zobaczysz, że dziecko będzie chętnie brało udział w zabawie i samo dostrzeże, dlaczego cola i hamurger wcale nie są takie dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress