Wychowywanie

Noworoczne postanowienia dla rodziców

Jak być jeszcze lepszym rodzicem? Co zrobić, żeby nasze dziecko czuło się jeszcze lepiej, bardziej kochane i bezpieczne?

 

1. Ciesz się chwilą!

Często wyczekujemy na święta, urodziny, wakacje, planując je na długo jeszcze przed ich nadejściem. I kiedy ten czas wreszcie nadchodzi my czujemy się zmęczeni i sfrustrowani. A przecież dla dzieci największą frajdą jest, kiedy robimy coś spontanicznie, niespodziewanie i przede wszystkim: na luzie!

 

2. Trochę nudy nie zaszkodzi!

Nie masz czasem dni, kiedy po prostu najchętniej leżałabyś na kanapie i nic nie robiła? Wyobraź sobie, że Twoje dziecko też tego czasem potrzebuje. Nuda też jest rozwijająca i uczy dziecka bycia z samym sobą. Pozwól mu więc czasem po prostu się ponudzić.

 

3. Zdrowa kuchnia

To pewnie jedno z postanowień, które pojawia się co roku. Ale czemu by w końcu faktycznie czegoś nie zmienić i nie zacząć zdrowo się odżywiać?

 

4. Rodzicielska przyjaźń.

Kto lepiej Cię zrozumie niż… inny rodzic? Ząbkowanie, wizyty u lekarza, pieluchy, karmienie… tak, tak. Każdy ma te same problemy. Ale też każdy znajduje swój sposób na nie. Może więc warto podtrzymywać znajomości z innymi rodzicami? Nie tylko po wymianę informacji, ale również nasze dzieci na tym skorzystają mając nowych kolegów.

 

5. Domowa biblioteczka

Co powiesz na założenie w tym roku Waszej domowej biblioteczki? Nie trzeba dwa razy powtarzać, że czytanie dziecku ma same zalety. A im więcej książek na półce, tym ciekawiej.

 

 

 

6. Mały artysta.

Nic nie kształci wyobraźni dziecka lepiej niż trochę twórczej zabawy. Farby, plastelina, lepienie, malowanie, wycinanie… To wszystko pozwoli mu na poznawanie świata i kształtowaniu swojej wrażliwości.

 

7. Ekologiczna rodzina.

Szanuj zieleń, oszczędzaj wodę i elektryczność. Sama? Nie! Z całą rodziną. Nowy rok to dobra okazja na zmianę nawyków i uwrażliwienie wszystkich członków rodziny na dobro natury. Zakręcenie wody w trakcie mycia zębów chyba jest do zrobienia dla każdego?

 

8. Więcej czasu dla dzieci.

Oczywiście, że to nie jest łatwe. Praca, domowe obowiązki, zakupy… Ale czy to faktycznie jest ważniejsze niż dzieci? Czasem warto zwolnić i spędzić trochę więcej czasu z dziećmi i rodziną, zamiast gonić za nadgodzinami.

 

9. Zaufanie do samej siebie.

Potrafiłabyś być dobrym rodzicem bez tych wszystkich poradników? Oczywiście! Zaufaj sobie i swojej intuicji i uwierz, że sama wiesz najlepiej. Jesteś mamą, Twój instynkt najlepiej Ci podpowiada co jest dobre, a co nie. Wśród tych wszystkich porad i zaleceń można się czasem naprawdę pogubić, a przecież chodzi o to, żebyś była szczęśliwą, zrelaksowaną mamą!

 

10. Ruch to zdrowie.

A może warto zamienić telewizję i komputer na więcej ruchu? Zabawy ruchowe, spacery, wspólne bieganie to tylko kilka pomysłów na rozruszanie rodziny. A wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress