Wychowywanie

Pierwszy dzień w szkole – przygotowania

Nawet jeśli wakacje są cudowne, pogoda dopisuje, a dzieci są opalone, to jednak nieubłaganie zbliża się wrzesień. Pewnie Ty jesteś przygotowana na pierwszy dzień w szkole: podręczniki i zeszyty kupione, piórnik gotowy. A Twoje dziecko? Czy jest przygotowane na to, co czeka je w szkole? Czy wyobraża sobie, jak to wszystko będzie wyglądało?

 

Plecak: szafki na książki w polskich szkołach nie są popularne, dlatego Twoje dziecko musi dźwigać wszystkie pomoce szkolne na plecach. A zbyt ciężki plecak powoduje u dziecka skrzywienia kręgosłupa i nadwyrężenia mięśni.

Szkolny plecak dla dziecka nie powinien być cięższy niż jedna piąta wagi dziecka. Szelki plecaka powinny być szerokie i wygodne. Pamiętaj również, że dziecko powinno zawsze nosić plecak zakładając szelki na obydwa ramiona. Noszenie go tylko na jednym ramieniu powoduje przeniesienie całego ciężaru na jedną stronę ciała, co na dłuższą metę może powodować bóle oraz skrzywienia kręgosłupa.

 

Specjalne informacje: jeśli Twoje dziecko ma astmę albo jest uczulone na jakiś pokarm, koniecznie zgłoś to w szkole, najlepiej wychowawcy. Przyplinuje on, aby w razie napadu dziecko użyło inhalator albo wzięło leki. Jeżeli w szkole jest pielęgniarka, jej również powinnaś to zgłosić.

 

Przeanalizuj z dzieckiem plan dnia: każde dziecko potrzebuje rutyny: powinno wiedzieć, jak będzie wyglądał jego plan dnia, czego się od niego oczekuje, kiedy będzie miało czas na zabawę, a kiedy na przekąskę. Dlatego warto, abyś jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły przeanalizowała z nim plan jego dnia, wyjaśniła kiedy są przerwy, a kiedy czas na naukę. Twoje dziecko będzie spokojniejsze, jeśli uświadomisz mu ile czasu spędzi w szkole, oraz że również będzie mogło pobawić się z nowymi kolegami, czy pójść do toalety.

To wszystko sprawi, że Twoje dziecko będzie spokojniejsze i mniej zestresowane przed pierwszym dniem szkoły.

 

Pora obiadowa: W prawie każdej szkole można wykupić obiady dla swojego dziecka. Jest to świetna opcja, gdyż dziecko w ciągu przerwy między zajęciami może zjeść ciepły posiłek. Dla tych, którzy nie zdecydowali się na wykupienie obiadów w szkolnej stołówce, proponuję przygotowanie drugiego śniadania do szkoły.

Jako rodzic powinnaś być również ostrożna jeżeli chodzi o niezdrowe jedzenie. Szkolne sklepiki oferują chipsy, gazowane napoje i całą gamę batoników. Takie jedzenie raz na jakiś czas to jeszcze nic groźnego, ale codziennie może spowodować nadwagę, problemy ze skórą oraz osłabienie całego organizmu. Porozmawiaj więc z dzieckiem na ten temat, zanim dasz mu pieniądze na drugie śniadanie.

 

Odrabianie lekcji: każde dziecko potrzebuje cichego, spokojnego miejsca na odrabianie lekcji i naukę. Nie musi to być osobny pokój, wystarczy nawet osobny stół i cisza. Dziecko nie lubi być popędzane, powinno mieć na odrobienie lekcji tyle czasu, ile potrzebuje. Nie włączaj więc telewizora ani radia – to może rozpraszać dziecko i spowoduje, że będzie się ono starało jak najszybciej zakończyć lekcje.

Dziecko powinno również wiedzieć, że czas na odrabianie lekcji, to nie czas na zabawę. Gdy zakończy swoje obowiązki, wtedy będzie mogło oglądać telewizję, czy bawić się. Mimo że obecnie w domach jest coraz częściej więcej niż jeden telewizor, to powinnaś się starać ograniczać czas przy nim spędzany. Nie każdy program jest dobry dla dziecka, a czasem lepiej gdy dziecko poczyta książkę, lub pobawi się, niż będzie traciło czas na wpatrywanie się w telewizor.

 

Czas do łóżka: wiele dzieci w wieku szkolnym nie śpi tyle, ile powinno. A to może spowodować duże osłabienie i rozkojarzenie w ciągu dnia. Dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia powinny spać około 10 -11 godzin, natomiast dzieci w wieku 10-14 lat od 9 do 10 godzin snu. Do 18stego roku życia dziecku potrzeba co najmniej 8 godzin odpoczynku. A rano, przed wyjściem do szkoły, oczywiście śniadanie

 

One comment

  • 20 sierpnia 2012 - 23:33 | Permalink

    Mój 6-letni smyk zawsze budzi się po max. 8 godzinach snu :)

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress