Karmienie Zdrowie

Oznaczenia plastikowych opakowań

Plastikowe opakowania zastąpiły już dawno te papierowe, czy szklane. Mleko, jogurt, czy woda znajdują się głównie w plastikowych butelkach. Często nie zdajemy sobie sprawy, co oznaczają symbole na nich, a niewiedza ta może nas kosztować zdrowie. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z informacjami na opakowaniu.

 

Gdzie szukać?

Informacja na temat jakości plastiku, z jakiego wykonana jest butelka, znajduje się na spodzie produktu w formie grafiki składającej się z trzech strzałek. Na środku znajduje się oznaczenie liczbowe od 1 do 7.

 

Co te cyfry oznaczają?

 

1 – PETindex
Używany przy produkcji jednorazowych opakowań do żywności, jednorazowych butelek i jednorazowych naczyń. Zazwyczaj używany jest w butelkach do wody smakowej, źródlanej i mineralnej. Nie jest to optymalne opakowanie. Niemieccy naukowcy udowodnili, że woda, które jest trzymana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Ponadto taka butelka, nawet po dokładnym umyciu, może wydzielać toksyczne chemikalia przy ponownym użyciu. Nigdy nie używaj ponownie wyrobów z tego rodzaju tworzywa.


2 – HDPE
Polietylen o dużej gęstości jest jednym z bezpieczniejszych plastików, może być stosowany do powtórnego użycia.


e8e0d47f8f25ce3ea9d93eacacc07ed93 – PVC
Polichlorek winylu, bardzo powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności. PVC szkodzi zdrowiu i może wydzielać toksyny. W procesie spalania polichlorku winylu wytwarzają się bardzo groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami, które są czasami bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu.


4 – LDPE
Polietylen o małej gęstości używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności, uznawany jest jako dozwolony do powtórnego użytku i bezpieczniejszy niż wiele innych plastików, jednak nie tak bezpieczny jak tworzywa nr 2 i 5.


5 – PP
Polipropylen wielokrotnego użytku jest często sużywany jako opakowanie do żywności. Razem z tworzywem nr 2 (HDPE) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików.


6 – PS
Polistyren najbardziej znany jako styropian, czyli w formie spienionej. PS wydziela toksyny i nie należy go stosować jako opakowanie do żywności. Jest rzadko stosowany do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, ale jest obecny np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.


tommee-tippee-butelka-260-ml7 – INNE
Nigdy nie wykorzystuj do powtórnego użycia wyrobów z plastiku oznaczonego numerem 7. W tej kategorii znajduje się wiele szkodliwych związków, m.in. także bardzo toksyczny bisfenol A (BPA), który może przyczyniać się do zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Ponadto jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

Butelki Tommee Tippee do karmienia niemowląt są pozbawione tej substancji, dlatego są bezpieczne i zalecane dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress