Ciąża Karmienie

Po co przyjmować kwas foliowy w ciąży?

Wiele osób wie, że w trakcie ciąży, a nawet już przy jej planowaniu konieczne jest zażywanie kwasu foliowego. Nie każdy jednak wie 2dlaczego jest on tak ważny. Postaramy wyjaśnić czym jest kwas foliowy, jaka jest jego rola oraz napiszemy jakie są skutki niestosowania się do tego zalecenia.

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B, przez niektórych jest nawet nazywany witaminą B9. Jednakże nazwa kwas foliowy jest używana zdecydowanie częściej. W organizmie człowieka jest on odpowiedzialny za powstawanie czerwonych krwinek, bierze udział w tworzeniu aminokwasów. Od niego zależy wzrost i rozwój. Niedobór tej witaminy powoduje anemię oraz może prowadzić do depresji, gdyż kwas foliowy ma także działanie wspomagające wytwarzanie serotoniny, a więc hormonu szczęścia. Widać więc, że jego niedobór niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. W organizmie rozwijającego się maluszka ma jednak jeszcze do spełnienia inną, dużo ważniejszą rolę.

 

1Otóż kwas foliowy odpowiada za rozwój cewy nerwowej. To ona w rosnącym organizmie z płaskiego placka musi zwinąć się w rurkę, z której część w późniejszym etapie zamienia się w mózg. Jest ona podstawą kształtującego się układu nerwowego. Niedobór kwasu foliowego opóźnia to zwijanie, a więc powstawanie cewy nerwowej, a to z kolei prowadzi do jej wad, w tym np. przepuklin oponowo-rdzeniowych czy wodogłowia.

 

Są to więc poważne wady, którym można jednak w bardzo prosty sposób zapobiec. Wystarczy od początku ciąży, a nawet przed jej rozpoczęciem zażywać profilaktycznie kwas foliowy. Największe znaczenie ma właśnie ten początkowy okres, a więc pierwsze tygodnie ciąży, gdyż właśnie wtedy następują największe zmiany w rozwoju cewy nerwowej. By zapobiec wadom wystarczy zażywać 0,4 mg na dobę. Dlatego jeśli w Wy lub w ktoś w Waszym otoczeniu planuje ciążę, to pamiętajcie, żeby pamiętać o ogromnym znaczeniu kwasu foliowego w profilaktyce wad cewy nerwowej.

One comment

  • monika
    30 kwietnia 2014 - 12:25 | Permalink

    kwas foliowy ja już brałam przed ciążą bo czytałam że dobrze go brać na trzy miesiące przed planowanem zajścia w ciążę, ale oprócz tego zastosowałam także invag dopochwowy lek probiotyczny żeby uzupełnić florę okolic intymnych w te dobre bakterie kwasu mlekowego, czasem odczuwałam nieprzyjemne dolegliwości pieczenia w okolicach intymnych a kuracja bardzo mi pomogła, przez dziewięć miesięcy nie odczuwałam żadnych upławów czy pieczenia

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Powered by: Wordpress