Wychowywanie Zdrowie

Po co śpiewać dzieciom kołysanki?

Śpiewanie dzieciom kołysanek jest znane od wieków i praktykowane w wielu, nawet bardzo odległych od siebie kulturach. Dlaczego q1zatem warto to robić? Co szczególnego jest w tych piosenkach, że mają taką wielowiekową tradycję?

 

Głównym zadaniem kołysanek jest ukołysanie dziecka do snu. Dzięki spokojnej melodii, odpowiednio dobranym słowom i rytmowi maluszek słuchając powoli uspokaja się, wycisza i łatwiej zasypia. Poza tym w trakcie śpiewania maluszek czuje się bezpieczny słysząc spokojny, kołyszący go do snu głos rodzica. Dzięki temu pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami tworzy się piękna więź, którą wiele osób wspomina nawet w swoim dorosłym życiu. Kołysanki mają jednak także sporo innych zalet.

 

Jak każda muzyka wpływają stymulująco na rozwój malucha. Chodzi nie tylko o rozwój mowy i rozwój poznawczy. Chodzi także o to, że dziecko uczy się koncentrować na tym czego słucha, poznaje specyficzną dla swojego języka melodię oraz wkracza do krainy rymów i rytmów. Dzięki temu w przyszłości łatwiej mu będzie szła nauka, będzie ładniej mówiło oraz pozna niektóre zwroty, które dzięki wielokrotnemu powtarzaniu szybciej zapadną mu w pamięć.

 

q2Kołysanki doskonale wpływają także na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej. Przecież podczas śpiewania, zwłaszcza maleńkiemu dziecku, zwykle kołyszemy je przy tym do rytmu. To właśnie ten ruch jest niezwykle ważny, gdyż w przyszłości zaprocentuje np. w trakcie nauki tańca.

 

Widząc mnogość zalet, jakie płyną ze śpiewania kołysanek nie sposób powiedzieć, że śpiewanie dziecku przed snem jest nieważne. I warto tutaj dodać, że dla dzieci nie ma znaczenia jakość naszego śpiewania. Nie jest ważne czy rodzic fałszuje czy śpiewa jak gwiazda. Ważne jest, że śpiewa, że jest blisko i że dzięki temu dziecko czuje się kochane i bezpieczne. A zatem, jeśli jeszcze nie śpiewasz swojemu dziecku przed snem, to zacznij już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress