Ciąża

Poród z mężem – czy to jest dobry pomysł?

Kwestia porodu w towarzystwie męża to temat, który dotyczy każdej kobiety ciężarnej. W wielu szpitalach poród rodzinny jest już niemal standardem. Jednakże decyzję o tym, że mąż będzie przy porodzie musi podjąć każda para indywidualnie, rozważając wszelkie za i przeciw. Zobaczmy zatem jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.0d7007466a03815809085288df1a213c

 

Jedną z ważniejszych zalet rodzenia w towarzystwie męża jest to, że zarówno matka jak i ojciec uczestniczą w tym ważnym wydarzeniu rodzinnym jakim jest urodzenie się dziecka. Dzięki temu, że ojciec widzi moment przyjścia maleństwa na świat i często odcina także pępowinę powoduje, że od pierwszych sekund życia odczuwa on z maluchem ogromną więź. Jest to dla ojca często najbardziej zaskakujące i wzruszające wydarzenie w całym jego życiu.

 

Biorąc pod uwagę bardziej praktyczne aspekty, mąż obecny przy porodzie może wspierać swoją rodzącą żonę. Może służyć jej słowami otuchy, podawać jej picie, wysłuchiwać inwektyw, jakie rzuca rodząca oraz pomagać w kontaktach z personelem medycznym. Jest to szczególnie istotne w pierwszej fazie porodu, gdy stan rodzącej jest monitorowany e6571ec738fe8b9ba51fdaa08e99791eokresowo. W sytuacji jakiegoś niepokoju czy zmiany tempa akcji ojciec może np. pobiec po położną.

 

Przeciwniczki rodzenia w towarzystwie męża twierdzą jednak, że sam poród nie jest wydarzeniem przyjemnym, ze względu na jego naturalistyczny charakter. Kobieta przy tym nie wygląda zbyt atrakcyjnie, leje się krew, kobieta często krzyczy z wysiłku. Nie każda kobieta chce, żeby partner oglądał ją w takich okolicznościach.

 

f7277c31941c729e41ecf5e758bc30a0Poza tym nie każdy mężczyzna jest w stanie wytrzymać widok krwi. Wielu mdleje na jej widok. W takiej sytuacji obecność męża przy rodzącej może jedynie komplikować sytuację, gdyż personel zamiast zajmować się rodzącą będzie musiał jeszcze dodatkowo zajmować się jej mężem. Wówczas jeśli ojciec bardzo chce uczestniczyć przy porodzie to może być przy żonie we wczesnych jego fazach, a w momencie kulminacyjnym lepiej jednak będzie, gdy wyjdzie z sali. Przy porodzie personel powinien sto procent uwagi poświęcić rodzącej i jej maleństwu.

 

Widać, że zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy porodów rodzinnych mają swoje racje. Zatem decyzję o wspólnym porodzie trzeba podjąć po ich przemyśleniu i wspólnym przedyskutowaniu. Najważniejsze, żeby była to decyzja podjęta wspólnie, żeby żadna ze stron nie czuła się do niczego zmuszona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress