Rozszczepy podniebienia i wargi

Rozszczep wargi i podniebienia – kiedy operacja?

To pytanie zadaje sobie pewnie większość rodziców, u których dziecka stwierdzono którąś z powyższych wad. Każdy specjalista może dać inną odpowiedź: co innego powie chirurg, co innego ortodonta, a jeszcze co innego logopeda.

A dlaczego? Dlatego, że każdy z tych specjalistów bada dziecko przede wszystkim pod kątem swojego doświadczenia. Jednak z pewnością wszystkie zabiegi i konsultacje ze specjalistami mają na celu jedno: ułatwić dziecku normalne funkcjonowanie i wygląd.

 

Przede wszystkim rozszczep to przerwa w kompleksie mięśni, który odpowiada za prawidłowe oddychanie, połykanie, w późniejszym czasie również za mowę. Im więc szybciej dziecko zostanie poddane serii zabiegów, tym lepiej, ponieważ rozwój dziecka będzie miał zachowaną równowagę.

 

Do zadania chirurga należy tak zoperować dziecko, aby znacznie poprawić szczelność między jamą ustną a nosową. Operacje, które są przeprowadzane kilka miesięcy po urodzeniu, prawdopodobnie pozwolą na całkowite zamknięcie szczeliny. A to już jest bardzo dobry sygnał dla późniejszych rokowań.

Natomiast operacje przeprowadzane w wieku 2-3 lat mogą być zbyt późne dla całkowitego zamknięcia. Wtedy pozostawia się niezszyte rany w okolicach zębów. Biorąc pod uwagę, że kolejna operacja może być przeprowadzona dopiero za rok, rozwój prawidłowego zgryzu może być znacznie utrudniony. Szczęka dziecka w wieku 3-4 lat już aktywnie się rozwija i może to prowadzić do krzywego zgryzu.

 

Tak więc najlepszą sytuacją jest, gdy operacja zostanie przeprowadzona już w pierwszym roku życia dziecka. Najbezpieczniej również, gdy otwór zostanie zaszyty całkowicie już podczas pierwszej operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress