Zdrowie

Skala Apgara – co to jest? I po co?

Ilekroć dostajemy od rodziny czy znajomych informację, że urodziło im się dziecko od razu dostajemy także informację na temat tego ile dostało punktów w skali Apgar. Co jednak oznacza ta skala Apgara?

 

baby-256857_640Skala Apgar pozwala ocenić stan noworodka w pierwszej, trzeciej i piątej i dziesiątej minucie życia. Wyniki mówią o tym, czy noworodkowi potrzebna jest natychmiastowa pomoc i w jakim wymiarze. Maksymalnie maluch może otrzymać 10 punktów. W trakcie badania oceniane są:

  • kolor skóry,
  • puls,
  • reakcja na bodźce,
  • napięcie mięśni,
  • oddychanie.

Za każdą cechę maluch może otrzymać od 0-2 punktów. Jeśli łącznie maluch otrzymał 9-10 punktów, oznacza to, że urodził się zdrowy. Wynik 7-8 punktów oznacza, że maluch jest zmęczony porodem i potrzebuje pomocy, żeby przystosować się do życia poza łonem matki. Wyniki 4-6 punktów – zamartwica średniego stopnia (sina) oraz  0-4 punktów – zamartwica ciężka (blada) oznaczają, że maluszek wymaga natychmiastowej pomocy personelu medycznego.

 

baby-200760_640Jak wcześniej wspomniano ocenę noworodka przeprowadza się kilka razy, żeby ocenić czy i jak szybko jego stan się poprawia. Jeśli w pierwszej minucie stan noworodka jest ciężki, ale widoczna poprawa następuje szybko, to zwykle w późniejszym okresie nie widać żadnych różnić pomiędzy maluszkiem, który otrzymał 10 punktów, a tym, który otrzymał ich nieco mniej.

 

Niewątpliwą zaletą tej skali jest szybkość, z jaką można dokonać oceny stanu noworodka i dzięki niej podjąć stosowne działania. Przeciwnicy jej stosowania mówią natomiast, że jej wielką wadą jest to, że bazuje ona na subiektywnej ocenie wydawanej przez lekarza dokonującego pomiaru. Jednakże wydaje się, że zalety przeważają nad wadami i dzięki tak prostej ocenie w razie kłopotów można bardzo szybko pomóc nowonarodzonemu maluszkowi lub przekazać rodzicom radosną nowinę, że ich maluszek otrzymał 10 punktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress