Wychowywanie Zabawy

Zimowe wyjazdy: w podróż zimą

Oczywiście, każda podróż z dzieckiem to wyzwanie. Jednak czym są wakacyjne wyprawy w porównaniu z tymi zimowymi? Mnóstwo ubrań, żeby nie za zimno, żeby się nie przegrzać, załóż jeszcze to i tamto… W porównaniu do słonecznej, letniej pory, zimowe podróże są dla dzieci po prostu nudne. Unieruchomione w samochodzie, mijają tylko monotonne, zimowe krajobrazy. I co z tu z nimi robić?

Jednak samochód to i tak najlepszy środek transportu zimą. Nie ma ryzyka zarażenia się zarazkami od współpasażerów pociągów, czy autobusów. Poza tym każdy rodzic, że przy dzieciach możliwość postoju to rzecz bezcenna. Ochota na jedzenie, picie, czy po prostu potrzeba siusiu może się pojawić przy małych dzieciach w każdej chwili.

O czym należy pamiętać podczas podróżowania samochodem z dziećmi:

zimowe akcesoria – żeby nas pogoda nie zaskoczyła, sprawdźmy, czy na pewno mamy skrobaczki, płyn do odmrażania szyb oraz niezbędne numery telefonu. Warto też zobaczyć stan akumulatora, czy opon, tak aby bezpiecznie dojechać na miejsce.

fotelik samochodowy lub podkładka – dziecko musi mieć dobrane do swojego wzrostu i wagi odpowiedni fotelik lub podkładkę. Najlepiej, gdy dziecko jedzie z tyłu: wtedy zamocuj fotelik na środku, lub za siedzeniem kierowcy. Jeżeli chcesz przymocować fotelik na przednim siedzeniu pamiętaj, aby wyłączyć poduszki powietrzne.

bezpieczna trasa – zwłaszcza zimą jest tak istotne, aby zaplanowana przez Was trasa była bezpieczna. Zmienne warunki pogodowe mogą być dużym utrudnieniem. Dlatego czasem lepiej zrobić więcej kilometrów, ale bezpieczniej, niż ryzykować. Internet jest najlepszym i najszybszym źródłem informacji, dlatego przed wyjazdem poczytajcie o ewentualnych korkach, czy remontach dróg. Warto też zaopatrzyć się w tradycyjną mapę, na wypadek gdyby GPS zawiodło.

Co zrobić, aby w czasie podróży dziecko się nie rozchorowało?
Przy zmianie temperatury otoczenia, na przykład gdy zabierasz dziecko z samochodu na dwór, zakryj jego buzię np. pieluszką, aby zimne powietrze nie podrażniło mu dróg oddechowych. Również pamiętaj o nagrzaniu pojazdu, zanim posadzisz w nim dziecko.

Bardzo ważny jest również ubiór dziecka: najlepiej na cebulkę. Możesz ściągać lub zakładać warstwy ubrań, w zależności czy jesteście w ciepłym samochodzie, czy wychodzicie na zewnętrz.

Poza tym zaplanuj swój bagaż podręczny: jedzenie, picie, ewentualnie ubranka, czy zabawki. Tak abyś za każdym razem nie musiała szukać, ale wiedziała gdzie co jest.

I polecamy zaopatrzyć się w muzykę, którą wszyscy lubią: tak dla przyjemniejszego podróżowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress