Wychowywanie

Żłobek – za i przeciw

W trakcie urlopu macierzyńskiego wielu rodziców staje przed dylematem co zrobić po jego zakończeniu.Mają do wyboru zostać w domu z maluszkiem, zatrudnić opiekunkę lub babcię czy też zapisać dziecko do żłobka. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się zatem jakie są wady i zalety żłobka.

92333ae5d3d066296b06f4f2242401edOpieką w żłobku mogą zostać objęte już nawet 4 miesięczne maluchy. Jeśli zatem mama musi wracać do pracy, to nawet takie małe dziecko można oddać pod opiekę wykwalifikowanego żłobkowego personelu. Jednakże tak małe dzieci rzadko trafiają pod opiekę żłobków. Częściej trafiają do nich dzieci ok. 1-1,5 roczne.

Z pewnością do zalet żłobka można zaliczyć opiekę wykwalifikowanego personelu, różne zajęcia zorganizowane, a więc cały program dydaktyczny dostosowany do wieku dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że w żłobkach, zwłaszcza państwowych, opiekunki mają do opieki dość sporą ilość dzieci, więc z pewnością nie mogą im poświęcić tyle czasu co mama czy opiekunka opiekująca się dzieckiem w domu.

Niewątpliwą zaletą jest to, że będąc w żłobku dziecko uczy się funkcjonowania w grupie, staje się bardziej otwarte i chętniej nawiązuje nowe znajomości. Funkcjonowanie w grupie dzieci wiąże się niestety także z minusami. Do najważniejszych należy tutaj wymienić choroby, na które maluch chodzący do żłobka choruje znacznie częściej niż jego rówieśnik wychowywany w środowisku domowym.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw trzeba stwierdzić, że decyzja o zapisaniu c51d0301113b8c9befeeb5f83dda4bbbmalucha do żłobka z pewnością do łatwych nie należy. Trzeba dokonać bilansu zysków i strat, który z pewnością będzie inny w przypadku każdej rodziny. Niestety nie można także zapominać o tym, że dostanie miejsca w żłobku łatwe nie jest. Często trzeba się zapisywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy ostatecznie czy żłobek jest dobrym rozwiązaniem w przypadku naszego dziecka, ale bierzemy to pod uwagę, to powinniśmy zapisać dziecko do kolejki, a decyzję podjąć dopiero w momencie, gdy dostaniemy informację, że zwolniło się miejsce i możemy posłać naszego malucha do placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress