Karmienie

Żywność dla niemowląt – lepiej kupić, czy zrobić?

3Kupowanie gotowego jedzenia w słoiczkach czy gotowanie dla niemowlaka jest problemem wielu młodych mam. Zobaczmy jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Zacznijmy od słoiczków.

 

Kupowanie gotowej żywności dla niemowląt ma sporo zalet. Skład i konsystencja potraw są dostosowane do wieku maluszka. Dodatkowo jedzenie takie musi przejść przez surową kontrolę jakości, a więc możemy mieć pewność, że w jego składnikach nie ma metali ciężkich czy innych szkodliwych dla dziecka substancji. Poza tym jedzenie słoiczkowe jest bardzo wygodne w użyciu, zwłaszcza, gdy dużo przebywamy poza domem. Taki obiadek można ze sobą zabrać wszędzie, a w każdej knajpce poprosić o jego podgrzanie.

 

Niestety gotowe jedzenie ma też wady. Słoiczki są dość drogie, a więc żywienie dziecka wyłącznie jedzeniem słoiczkowym stanowi spory wydatek w budżecie domowym. W przypadku dziecka alergicznego sporą wadą może być ich skład. W niektórych słoiczkach znajduje się bowiem mleko i jego pochodne, cielęcina czy seler, a więc składniki, których alergik powinien unikać. Z tego względu mamy dzieci alergicznych często wybierają gotowanie samodzielne.4

 

Poza mamami alergików na samodzielne gotowanie decydują się często osoby, które mają dostęp do świeżych warzyw i owoców z pewnego źródła. Mogą to być owoce i warzywa z własnej działki, od sąsiada czy z gospodarstwa ekologicznego. Wybierając samodzielne gotowanie możemy poszerzać jadłospis dziecka o potrawy, których nie ma w gotowych daniach ze słoiczka, a dzięki temu jedzenie może być bardziej urozmaicone. Zaletą gotowania w domu są także zdecydowanie niższe koszty.

 

Niestety, także i w tym przypadku są jakieś wady. Gotowanie w domu wymaga chęci, czasu, umiejętności i posiadania blendera, którym na początku trzeba rozdrabniać ugotowane potrawy.

 

Trudno zatem określić, który wybór będzie lepszy. Każda mama znając swoje dziecko, jego potrzeby, własne umiejętności i możliwości będzie musiała dokonać samodzielnego wyboru. Powyższa lista za i przeciw może jej jedynie w tym pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by: Wordpress